Rezydencja w Hiszpanii

Rezydencja w Barcelonie miała miejsce w Espai Germanetes, przestrzeni ulokowanej po lewej stronie barcelońskiej dzielnicy Eixample. Espai Germanetes była kiedyś nieużytkiem w okolicach ulic the Compte Borrell i Consell de Cent. Urząd miasta Barcelona w 2006 roku wziął teren w użytkowanie i obiecał stworzenie na nim budynków oraz usług użyteczności publicznej w odpowiedzi na oczekiwania i żądania wieloletnich mieszkańców okolicy. Od tamtej pory teren pozostawał niezagospodarowany.

Germanates project - Barcelona

Pierwotne zamierzenia Urzędu Miasta obejmowały budowę domu opieki nad osobami starszymi, mieszkań komunalnych dla młodzieży, liceum oraz przedszkola. Żadna z tych propozycji nie doczekała się realizacji, ani nawet nie doszła do etapu planowania. Wybudowano jedynie i sprzedano rząd apartamentów prywatnych.
Obecnie Espai Germanetes jest częścią „Plan Buits” – planu promowanego przez Urząd Miasta, zezwalającego na tymczasowe użytkowanie 19 pustych przestrzeni w Barcelonie (włączając w to Espai Germanetes). Do ich wykorzystania zaproszono instytucje publiczne, organizacje obywatelskie oraz innych partnerów z sektora non-profit. W kwietniu 2013 organizacja Recreant Cruilles wygrała konkurs na zarządzanie i wykorzystywanie Espai Germanetes. Recreant Cruilles, organizacja goszcząca barcelońskiej części projektu Residency, wyłoniła się ze Zgromadzenia Publicznego dzielnicy Eixample. Jej siłą napędową był też ruch społeczny Indignados, zaliczający do swego grona aktywistów okupujących Plac Kataloński w maju 2013 roku.
Od tamtej pory ludzie zaangażowani w oddolny ruch Recreant Cruilles zaczęli prowadzić Espai Germanetes, organizując wiele projektów i zajęć w celu rewitalizacji przestrzeni i na rzecz wzbogacenia życia towarzyskiego okolicy. Ten kolektyw społeczny stara się wypracować nowe podejście do polityki, u którego podstaw leży partycypacja obywatelska, a w sercu znajduje się wspólne zarządzanie przestrzenią publiczną. Recreant Cruilles od zawsze pracowało w celu wzmocnienia obywateli, wywierając nacisk na instytucje publiczne i zapewniając, by społeczności lokalne odgrywały centralną rolę w procesach podejmowania decyzji w kwestii przestrzeni publicznej.
Rezydencja w Barcelonie stała się okazją do wzmocnienia projektu Espai Germanetes oraz stojącego za nim ruchu społecznego dzięki wykorzystaniu metody sztuki uczestnictwa (patricipatory arts). Podczas ośmiotygodniowego pobytu zorganizowano rozmaite warsztaty promujące zaangażowanie obywatelskie oraz budowanie potencjału (capacity building) w community arts, wykorzystując narzędzia takie jak ogrodnictwo poziome, malowanie oraz recycling. Artyści społeczni zostali wybrani podczas warsztatu z udziałem mieszkańców okolicy. Wybrano Ankę Zawadzką i Janka Dowgiałłę (mech) – architektów, socjologów i artystów.
Koordynacją ośmiotygodniowego projektu rezydencji zajmował się społeczny komitet zarządczy, do którego weszli przedstawiciele organizacji goszczącej oraz pracownicy Uniwersytetu w Barcelonie. Rezydencja trwała od 8 kwietnia do 3 czerwca 2015.

W wielkim skrócie, główne działania rezydencji barcelońskiej to:

Czas na wypracowanie projektu i poznanie się ze społecznością lokalną
Niezwykle ważne była adaptacja pierwotnej propozycji artystów i wypracowanie samego projektu z udziałem członków Zgromadzenia Espai Germanetes. Zgodnie z pierwotnymi założeniami wybraną przestrzenią na zorganizowanie rezydencji opartej na participatory arts był pusty teren wokół Espai Germanetes, którego wykorzystanie mogło wzmocnić siłę oddziaływania projektu. Na początku projektu okazało się jednak, że Ratusz rozpoczął tam prace z koparkami, trzeba było więc zmienić plany.

Warsztat bomb nasiennych
W celu wizualizacji przestrzeni zielonej przeprowadzono otwarty warsztat robienia bomb nasiennych, zapraszając uczestników do wykorzystania bomb nasiennych do „walki ze smokiem”. Warsztat odbył się w Dzień Św. Jerzego, popularnego święta w regionie Katalonii. Zgodnie z legendą, święty Jerzy walczył ze smokiem i odniósł nad nim zwycięstwo, więc w naszym wypadku wyrzuciliśmy bomby nasienne na teren, na którym rozpoczęły pracę koparki.

Ogród przenośny
Pomysł stworzenia ogrodu przenośnego pojawił się podczas Zgromadzenia. Niektóre warsztaty adresowane do różnych grup społecznych zaplanowały i przeprowadziły osoby starsze, lokalni sprzedawcy oraz dzieci.

Akcja „Koń trojański”
Pod koniec rezydencji stworzono Konia Trojańskiego, który jest symbolem walki i tego, jak małe grupy są w stanie wywrzeć wpływ na duże większości.

„Chcemy, aby rezydencja stała się prawdziwą okazją do zaangażowania większej liczby osób z naszej dzielnicy, zbliżając je do projektu Espai Germanetes i dzieląc się z nimi naszym przesłaniem politycznym, że sąsiedzi mogą (i powinni) odgrywać aktywną rolę w definiowaniu, kształtowaniu i odbudowywaniu miasta.”
Uczestnik Zgromadzenia

category
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii
  • Rezydencja w Hiszpanii